Urok nadmorskiego wybrzeża – wypraw się na wydmy i słodkie jeziora do Łeby

Poszukujesz cichej, niedostępnej dla szerokiej grupy turystów miejscowości nad morzem? Z dostępem do dzikiej przyrody (parki krajobrazowe), trasami spacerowymi? Rowy domki już czekają już na ciebie, to jedno z ciekawszych miejsc na naszym wybrzeżu. Większym kurortem w analogicznej scenerii morze-jezioro jest Łeba.

Wybrzeże Bałtyku

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Rowy to wyjątkowa wieś pod wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, do której prowadzi faktycznie jedna „większa” droga. Rowy domki otoczone są wodą i nieruszoną przyrodą z wszystkich stron. Z praktycznie każdego miejsca kurortu nad wybrzeże Bałtyku mamy nie więcej jak kilkanaście minut. Niewiele dalej znajduje się spory zbiornik słodkowodny – przybrzeżne jezioro (Pomosty pływające) Gardno. W okolicy Rowów łączy się z morzem rzeką. Cała wieś rozciąga się wzdłuż majestatycznie położonej plaży, a idąc na wschód natrafimy na wyjątkowy na skalę międzynarodową park narodowy z wydmami.

Rowy domki letniskowe to przy tym świetny punkt wyjścia dla aktywnych turystów. Na mapie szlaków rowerowych widnieją jako jedna z baz wypadowych na kilkudziesięciokilometrowy rajd. Organizatorzy i informatory turystyczne namawiają, nawet namawiają o podróżowanie rowerem (dostępnym także w wypożyczalniach) z kluczowego powodu. Okolica pełne piasków i wydm powoduje, że nie wszystkie miejsca będą dostępne dla mobilnych samochodowo. Kolejnym argumentem za dwoma kołkami, napędzanymi ludzkimi nogami, jest bliskość przyrody – pojazd zawsze ogranicza pole widzenia turysty.

Jeśli szukasz tej samej scenerii, ale większego kurortu wybierz się na kwatery Łeba (sprawdź dostępność – ruszajwpolske.pl/miasta/leba/noclegi/27,index.html). Będą one lepszą bazą wypadową do innych polskich miejscowości na nadbrzeżu (częściej zaznaczana jest jako cel lub stacja u przewoźników). Łeba to miasteczko otulone wodami i lasami- od zachodniej i wschodniej strony jeziorami, od północy morzem. Również doprowadza turystów tu jedyna duża droga.

Dla wycieczkowiczów, którzy pragną wyzwania nie ma rzeczy nie do zrobienia. Oba miasteczka, bliskie nietkniętej przyrodzie i wodzie morskiej i słodkiej stanowią dobry przystanek dla tych, którzy decydują się na przemarsz pieszy polskim wybrzeżem. Tutaj będą mogli się zatrzymać, tutejsze domy turystyczne, kwatery, a nawet pensjonaty czekają na żądnych przygód turystów przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*