Prawa pasażera obowiązujące ogólnie

Wszyscy wyruszający w podróż samolotem powinni mieć na uwadze wszystkie swoje prawa oraz obowiązki. Trzeba przed zainicjowaniem wycieczki zapoznać się z różnymi niezbędnymi danymi. Wówczas o wiele prościej jest domagać się m.in. odszkodowania w przypadku anulowanego lotu. O tym, jakie są prawa pasażera, może zadecydować każda linia lotnicza.

samolot na pasie startowym

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Pojawiają się jednak odgórne założenia, które są zbliżone dla wszystkich latających, pewne ogólne prawa pasażera (). Jest to np. prawo do opieki w sytuacji odwołania lotu, odmówienia przyjęcia na pokład samolotu, lecz i długiego opóźnienia lotu. Wtedy przewoźnik ma obowiązek nieodpłatnie zapewnić wszystkim poszkodowanym pasażerom pożywienie oraz napoje, dwie rozmowy telefoniczne, lecz również zakwaterowanie w hotelu oraz transport (taxi Poznań) w to miejsce. Przydatne informacje odnajdziemy na stronach prawnych oraz w serwisie danego przewoźnika.

Odwołany lot odszkodowanie a porady specjalistów

Wymienione wyżej, tzw. ogólne prawa pasażerów obowiązują jedynie pasażerów, którzy podróżują w granicach Unii. Obowiązują także te osoby, co odlatują z lotniska położonego na terytorium Unii do krajów trzecich lub też przybywających na lotnisko zlokalizowane na terytorium UE z kraju trzeciego przewoźnikiem wspólnotowym. Za odwołany lot odszkodowanie obowiązuje w przypadku odmówienia przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera (podstawa prawna odszkodowań).

Odmowa przyjęcia osoby podróżującej na pokład samolotu powinna zostać szczegółowo uargumentowana, a przyczyny mogą być następujące: natury zdrowotnej, wymogi związane z bezpieczeństwem lub również niewłaściwe dokumenty pasażerów. W dodatku odwołanie lotu musi zostać spowodowane wyjątkowymi okolicznościami, których nie da się uniknąć. Może to być zła sytuacja polityczna, warunki pogodowe, które czynią niemożliwą bezpieczną podróż, lecz i rozmaite wady samolotu. W każdej z tych sytuacji możemy liczyć na profesjonalną pomoc oraz opiekę przewoźnika, jaki troszczy się o komfort wszystkich podróżujących danymi liniami lotniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*