Czym jest kitesurfing, ile kosztuje sprzęt do uprawiania tej dyscypliny? Czy jest to sport dla każdej osoby?

Kitesurfing jest coraz bardziej popularny w naszym kraju. To po prostu pływanie na desce, jaka napędzana jest wiatrem przy wsparciu latawca, którym należy sterujemy. Tego rodzaju dyscyplina sportu przyszła do Polski dość niedawno, bo w 2000 roku, natomiast rok później powstała pierwsza szkoła kitesurfingu oraz zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski w tę dyscyplinę.

kitesurfing

Autor: Alberto Otero García
Źródło: http://www.flickr.com
Kitesurfing swoją coraz bardziej pokaźną popularność zawdzięcza właśnie, iż przy właściwym wietrze jest dosyć bezproblemowy do opanowania, przy tym jednocześnie zapewnia niesamowite wrażenia. Pomimo że koszty sprzętu, szkolenia oraz kite wyjazdy mocno uszczuplają budżet, to każdego roku przybywa miłośników tego sportu. A jak przedstawiają się koszty sprzętu? Koszt nowego modelu latawca ze średniej półki to około pięciu tyś. złotych, można go jednakowoż zminimalizować, jak zakupujemy sprzęt używany. Oczywiście taki typ sprzętu musimy dokładnie sprawdzić – Motion Group sp. z o.o..

Taki latawiec w odpowiednim stanie można już zakupić za około trzy tysiące złotych. Jednocześnie warto wiedzieć, że z powodu zmiennego wiatru lepiej nabyć dwa latawce. Jeden większy będzie odpowiedni na słabszy wiatr, następny mniejszy na silniejsze porywy. Poza latawcem, każdy kitesurfer powinien posiadać bar, czyli specjalistyczny drążek, który pomaga w sterowaniu latawcem oraz pompką. Koszty zaczynają się od około trzystu złotych za używany sprzęt do nawet 1800 za nowy bar, plus około stu złotych za pompkę. Do pływania niezbędna jest także deska.

sport

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com
Dosyć dobrą jakościowo, ale używaną deskę jesteśmy w stanie nabyć za około 1000 złotych, nowa to koszt około 2500 złotych. Dodatkowo, każdy kitesurfer do uprawiania tego sportu potrzebuje pianki (około 500 zł) i trapezu, który kosztuje podobnie. Nie ma co ukrywać, że kitesurfing to sport ławki treningowe ekstremalny, więc tej dyscypliny należy się uczyć w licencjonowanej szkole, pod okiem fachowego instruktora. Dopiero zdobycie odpowiednich umiejętności (na poziomie IKO2) stanowi podstawę do samodzielnych ćwiczeń na sprzęcie własnym albo wypożyczonym. Kurs, który pozwala na osiągnięcie poziomu IKO2 jest kosztem około 1000 złotych. Na pewno jednak warto ponieść ten koszt, jeżeli marzymy o tym, by fachowo nauczyć się kitesurfingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*